Informujemy, że od godz. 19:00 do godz. 20:00 w dniu 29 kwietnia 2024 r. (Poniedziałek) planowane są prace konserwacyjne systemu BIP, które mogą skutkować jego niedostępnością. Przepraszamy za utrudnienia.

Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd Gminy Stary Brus

Charakterystyka ogólna

Stary Brus to gmina wiejska w województwie lubelskim, w powiecie włodawskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie chełmskim.

Siedziba gminy to Stary Brus.

Według danych z 2020 roku gminę zamieszkiwało 2116 osób.

Państwo  Polska
Województwo  lubelskie
Powiat włodawski
TERYT 0619042
Siedziba Stary Brus
Wójt Paweł Nikodem Kołtun
Powierzchnia 132 km²
Populacja (2020)
• liczba ludności

2116
Nr kierunkowy 82
Tablice rejestracyjne LWL

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2013 gmina Stary Brus ma obszar 132 km², w tym:

  • użytki rolne: 54,9%
  • użytki leśne: 45,1%

Gmina stanowi 10,62% powierzchni powiatu.

Sołectwa

Dębina, Dominiczyn, Hola, Kamień, Kołacze, Laski Bruskie, Lubowierz, Marianka, Nowiny, Nowy Brus, Skorodnica, Stary Brus, Wołoskowola, Zamołodycze

Historia

Pierwsze osady na terenie gminy zaczęły powstawać w XV w. W tym okresie powstał także Brus. Najważniejszą rolę odgrywały wówczas zaściankowe rody szlacheckie pochodzenia ruskiego. Na początku XVI w. Stary Brus należał do powiatu chełmskiego w ziemi chełmskiej, w województwie ruskim. 

Nazwa miejscowości może być związana z pobliskimi zbiornikami wodnymi, lub też może się wywodzić od słów: brus, brausek. Oznaczały one kamień do wecowania, na którym ostrzono miecze, lemiesze itp. Nazwa Stary Brus pojawiła się dopiero po II wojnie światowej. Pierwsza wzmianka o Brusie pochodzi już z 1485 r. wieś lokowana była na prawie niemieckim przed 1492 rokiem, gdy należała do ziemi chełmskiej i parafii Sawin. Brus został założony prawdopodobnie przez ubogi ruski ród szlachecki, na skutek rodzinnych podziałów, wieś zyskała kilku dziedziców. W 1564 miejscowość wspominano jako Brusz. Wówczas stanowiła ona pełen niewielkich drewnianych domów zaścianek szlachecki. Na przełomie wieku XVI i XVII rozczłonkowane grunty we wsi kupił pochodzący z ziemi chełmskiej ród Horochów herbu Trąby. Urodzony w 1677 roku Jan Horoch, który był właścicielem dóbr Brusa, wszedł w posiadanie Wołoskiej Woli, a następnie sprzedali Brus i emigrowali do Galicji. Kolejnymi właścicielami Brusa byli: Chajeccy, Kuniccy, a od 1803 r. Dobieccy.

Na początku XIX w. Brus był już dość dużą osadą, naliczono tu bowiem w 1827 r. 80  domów i 415 mieszkańców.

 

Nazwę wsi zapisano wówczas jako Bruś Mitiołka. Karol Dobiecki wybudował we wsi w 1807 r. cerkiew unicką. Z powodu braku zgody władz kościelnych na utworzenie parafii, fundator utrzymywał na własny koszt kapelana do 1821 r. Dobiecki wybudował również dwór i założył park, tworząc typową siedzibę szlachecką. Około 1836 r. syn Karola, Józef sprzedał majątek Brus Rochowi Jasieńskiemu herbu Dołęga. Nowy właściciel wyremontował zniszczoną przez pożar cerkiew i ustanowił ja prywatną kaplicą, przy której byli uniccy zakonnicy. Jasieński wzniósł także: spichlerz, chlewnię, karczmę, czworaki, kapliczkę w parku, oficynę dworską i prawdopodobnie dzwonnicę przy cmentarzu. W 1870 r. powstała w Brusie szkoła elementarna. W 1864 r. w wyniku uwłaszczenia powstały w Brusie 44 gospodarstwa chłopskie na 735 morgach. Pozostałe 3096 morgów pozostało przy dworze. W 1867 r. kaplica przeszła na własność państwa, a od 1875 r. została przemianowana na cerkiew prawosławną. U schyłku XIX w. dobra Brusa składały się z folwarków: Brus, Zanocin i Osmoł. W 1880 r. w wymienionych folwarkach były 22 zabudowania mieszkalne i gospodarcze, w tym oranżeria. Wieś zamieszkiwało wówczas 940 osób, w tym 620 prawosławnych, 180 katolików, 130 ewangelistów i 10 żydów. Nazwę wsi zapisywano w tym okresie jako Bruss. W 1921 r. miejscowość dzieliła się na wieś Bruss i folwark. We wsi mieszkało 488 osób w 94 domach. W 1929 r. w brusie działalność prowadzili: kowal, szewc i dwaj krawcy. Istniały dwa sklepy spożywcze i dwie piwiarnie. Dziedziczką  majątku była Józefa Załuska. Wśród najważniejszych rodów, które wywarły znaczny wpływ na dzieje gminy należy wymienić Hańskich. Hańscy byli znaną i bogatą rodzina, należącą do elity Chełmszczyzny. Założyli oni wieś kołacze, która należała do dóbr Hańsk. Późniejszymi właścicielami wsi byli m.in.: Kuniccy, Suchodolscy, Okręccy.

Dane Przenieś Opcje Tytuł Data utworzenia Znak dokumentu Wprowadzający Wytwarzający Wydział